Lubage tutvustada – Champagne Paul Goerg

Ühel kaunil suveõhtul sattusin koos Marita ja Kristeliga Pirita WineWaysse Paul Goergi šampanjamaitsmisele. Huvilisi oli kokku tulnud kümmekond, kohal oli maaletooja, suupisted ja neli suurepärast mullijooki. Aga enne veel kui jooke tutvustan, lubage mõned faktid hr. Goergi ja šampanja saamisloo kohta.

Vertuse nimeline linn asub Cotè des Blancs`i lõunaosas. Piirkonnas on tänasel päeval kokku 564 ha viinamarjuaedu ning 85% aedadest on Chardonnay Premier Cru aiad.

Paul Goergist sai aastal 1876 Vertuse linnapea, ta toetas igati kohalikke viinamarjakasvatajaid ning tundis uhkust linna ümber laiuvate viinamarjapõldude üle.

Piirkonna viinamarjakasvatajaid lõi kooperatiivi La Goutte d’Or ning palju aastaid tegeleti suurtele šampanjamajadele Chardonnayst šampanja baasveini (vin clair) tootmisega. 1980-ndatel otsusti siiski ka oma šampanja turule tuua ning austusavaldusena valiti brändi nimeks  Paul Goerg. Kooperatiivi aastane kogutoodang on 320 000 pdl.

20120905-230008.jpg

Tol õhtul veinipoes avanes meil võimalus proovida nelja erinevat šampanjat ning õhtu  avapaugu andis:

Paul Georg ABSOLU – 100% Chardonnay

Täiesti puhas Chardonnay, äärmiselt sirgjooneline šampanja, maitselt väga kuiv ja mineraalne. Pika ja kuiva lõppmaitsega, mulle tikkus silme ette valge paber – nii puhas ja külm oli see maitse.  (Juhlini hinnang 67, arenedes 70)

Järgmisena valati välja:

20120905-225642.jpgPaul Goerg Brut Tradition – 60% CH ja 40% PN

Maitses rohkem variatsioone ja iseloomu, hästi mängivad kokku kargus ja kerge kreemisus koos õrna röstiga, väga pikk järelmaitse. Aroom oli tugevam, tunda kollaseid puuvilju, kerget rösti. (Juhlini hinnang 70, arenedes 74)

Paul Goerg Brut Rosè – 85% CH ja 15% PN

Värvus lõheroosa, korralik tihe mull. Aroomis tunda punaseid marju, maasikat ja pehmust. Maitse üsna nõrk ja mannetu, ainult kergelt tunda marjasust. Meie hinnangul selle õhtu kõige nõrgem esineja. (Juhlin 66, arenedes 71)

Õhtu lõpetas parim šampanja:

Paul Goerg Vintage 2004 – 100% Chardonnay

Aroom tugev ja jõuline, maitses tunda täidlust, kerget röstsaia, võisust ja sügavust. Kindlasti tasuks seda veel mõned aastad hoida ja “küpsetada”, ilmselt muutub ajas aina paremaks. (Juhlini hinnang 80, arenendes 84).

Kokkuvõttes jagunesid seltskonna arvamused parima šampanja osas kaheks: pooled andsid hääle Vintage poolt, teistele meeldis Absolu. Mõlemad 100% Chardonnayd, nii et puhtad šampanjad tegid segudele seekord ära.

Kui veinipoes riiulil Paul Goergi šampanjat märkate ja parasjagu midagi tähistada on, siis tasub igal juhul proovida! Sest ainult oma suud ja silma saab ju täiesti usaldada!

Meeldivat sügist!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s