Pol Rogeri šampanjaõhtu

Lõpuks ometi on Pol Rogeri šampanjamaja ametlikult Eesti turul ning laupäeva õhtul toimus hubases vinoteegis Veinipööning Pol Rogeri šampanjade tutvustusõhtu. Seadsime Saalega sammud Viru tänava poole ning saime meeldejääva maitseelamuse osaliseks.

Maja asutaja Pol Roger oli austatud ja armastatud mees Champagnes ning maja hea nimi ja maine on püsinud läbi aastakümnete. Maja on üks 24-st Club des Grandes Marques kuuluvast majast (Eestis on neist esindatud 20!), samuti on Pol Rogeril Briti kuninganna poolt antud Royal Warrant staatus. Tegemist on kindlasti ühe Champagne tippmajaga, nii Soome esimene Master of Wine Essi Avellan kui ka Richard Juhlin annavad mõlemad majale hinnangu 5/5.

Õhtu algas sisuka ülevaatega šampanja tootmisest ja šampanjamaja ajaloost. Mina olen Pol Rogerit enne ühe korra joonud, Reimsist tõin kaasa pudeli Brut réserve ning Mullimaailmas olen andnud põgusa ülevaate ka maja ajaloost. Aga olulised faktid tasuvad kordamist ning toon siinkohal veelkord mõned daatumid välja:

1849 – asutas Ay külast, algupäraselt Taani päritolu, advokaadi perest pärit, 18 aastane Pol Roger oma šampanjamaja.
1851 – kolis perekond Épernaysse.
1855 – valmis esimene brut šampanja.
1899 – suri Pol Roger, maja pärisid tema pojad Maurice ja Georges, kes muutsid isa mälestuseks perekonnanime Pol-Rogeriks.
1900 – 1910 algas maja jaoks uus tõus ning šampanjat müüdi erinevatele Euroopa õukondadele.
1945 – kohtus Odette Pol-Roger Sir Winston Churchilliga ning Pol Rogerist sai Briti valitsuse ametlik jook. Sealhulgas oli Sir Churchill eraisikuna üks šampanjamaja suurimaid kliente.
1975 – 10 aastat pärast Sir Churchilli surma valmis esimene Cuvée Sir Winston Churchill.

20131117-123800.jpgNüüd aga järjekorras maitstud šampanjade juurde:

Brut Réserve NV – koostises võrdselt 1/3 CH, 1/3 PN, 1/3 Meunieri.
Aroomis oli tunda mesist aroomi, küpsust ja täidlust. Maitses domineeris brioche röstisus, hape oli keskmine, lõppmaitses ilmus kerge magus nüanss. Hästi täidlane ja kompleksne šampanja. Tegemist on 30 cru seguga, millel on lastud settel areneda 36-48 kuud. Suhkrut on lisatud 6 g/l kohta.

Rich NV – tegemist on täpselt sama seguga, mis Brut Réserve, ainult suhkrut on lisatud märgatavalt enam – 35 g/l kohta. Aroomis oli tundaküpseid pirne, maitse oli siirupiselt magus. Huvitaval kombel lisandus lõppmaitsesse parajalt hapet, mis tasandas suhkru ära. Tegemist on tõeliselt suurepärase poolkuiva šampanjaga, mis sobib ideaalselt magustoitude, nt õunakoogi juurde. 

Brut Vintage 2004 – tegemist on 20 erineva 1er Cru ja Grand Cru seguga, milline on arenenud pärmisettel 8 aastat. Koostises 60% PN ja 40% CH. Aroomis oli valgeid lilli, puuviljasust ning kerget vürtsikust. Maitse oli täidlane ja külluslik, tunda oli magusaid küpseid õunu (või isegi õunakooki). Hapet oli joogis täpselt parasjagu ning järelmaitse aastakäigu šampanja kohaselt väga pikk.

Rosé Vintage 2004 – koostises 50% PN, 35% CH ja 15% Coteaux Champenois punaveini. Aroomis ja maitses domineerisid punaseid marjad, eriti tugevalt maasikad. Lõppmaitses tuli üllatavalt esile kooresus ja võine nüanss. Selles rosés oli iseloomu ja selgroogu, sestap võiks olla põnev teda proovida näiteks metslindude või kalaroogadega, mitte ainult dessertide kõrvale.

Blanc de Blancs 2002 –  erakordne šampanja, meie arvates võimsaim elamus Pol Rogeri eileõhtusest valikust! Šampanjat on arendatud 8 aastat pärmisettel, mis on andnud talle piisavalt aega areneda täidlaseks ja täiuslikuks. Aroom oli väga põnev: kuivatatud puuviljad, röstitud mandlid ja valged lilled. Vaniljenüanssi minu ninna seekord ei jõudnud, kuigi mõnikord on BdB puhul vaniljet tunda. Maitses oli tunda kergelt magusat puudutust. Hape oli täpselt parajas tasakaalus ning kokkuvõttes avaldaski meile muljet selle joogi perfektne tasakaal, kõik oli nii balansis. See on kindlasti parim BdB, mida ma eales proovinud olen.

20131117-123850.jpg

Õhtu tippvein tuli välja viimasena: SirWinston Churchill 2000

Täpne koostis on perekonna saladus, seda ei ole avaldatud, kuid asjatundjate arvates on segus ülekaalus Pinot Noir. Essi Avellan kirjutab oma raamatus, et Pol Roger saatis Sir Churchilli eluajal talle igal aastal sünnipäevaks kasti tema lemmikaastakäigu, 1928, šampanjat. Esimene Cuvée Sir Winston Churchilli valmistati 10 aastat pärast Siri surma, aastal 1975. Sellele on järgnenud veel 12 aastakäiku: 1979, 1982, 1985, 1986, 1988, 1990, 1993, 1995, 1996, 1998, 1999 ja viimane 2000.

Cuvée 2000 on küpsenud keldrites 11 aastat. Aroomis oli tunda küpseid pirne, brioche ja luuviljade puudutust (aprikoosid, virsikud). Maitse oli heas tasakaalus, paraja happega, jõuline ja õunane. Usun, et see vein küpseb aastatega veelgi täiuslikumaks, huvitav oleks seda proovida 5-10 aasta pärast.

Tänan Pol Rogerit suurepäraste maitseelamuste eest, kui lugejal võimalus avaneb, siis soovitan kindlasti Pol Rogeri proovida. Elamus saab olema garanteeritud!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s