Moët & Chandon

Olen Moët & Chandonist kirjutamist ikka alati edasi tulevikku lükanud, sest vist ei leidu inimest, kes M&C maitsnud ei ole. Veel umbes 5 aastat tagasi oli see üks vähestest brändidest, millist oli võimalik Eesti kaubandusvõrgust osta ning pidulikematel puhkudel on paljud meist seda ka teinud. Tänaseks on poelettide valik õnneks positiivses suunas liikunud ning valida on kümnete erinevate brändide vahel. Küll aga eelistavad ka täna väga paljud just M&C šampanjasid ning kindlasti on selle taga brändi tugev tuntus sh teadmine tarbijate peas et šampanja = Moët & Chandon.

Moët perekond on tegelikult Hollandi päritolu, kuid nad tegutsevad Champagnes juba aastast 1400. Šampanjamajale pani aluse Claude Moët aastal 1743, kui tõelise tunnustuse osaliseks sai maja 1800ndate alguses. Nimelt õppis Napoleon Bonaparte Brienne sõjalises akadeemias koos Jean-Rémy Moëtiga ning neist said head sõbrad. Jean-Rémy oli nutikas ärimees ning ta oskas oma sõpruse Napoleoniga äri kasuks keerata. Napoleoni tarbeks ehitati isegi Le Trianoni nimeline loss, et tal oleks kuskil peatuda oma Champagne visiitide ajal.

Aastal 1832 muudeti maja nimi Moët & Chandoniks, täna kuulub ta LVMH gruppi. 82% toodangust eksporditakse, kusjuures aastane kogutoodang on 32 miljonit pudelit! Kasutatakse üsna moodsat tehnoloogiat ning tavašampanjad on nn kindlapeale minekud. Kohati tundub, et M&C on loobunud tõsise šampanjamaja imago hoidmisest ja jätnud sellise “ekspertšampanjade” tootja imago Krugi ja Ruinarti kanda. Välja arvatud muidugi maja lipulaev, maailma üks tuntumaid šampanjasid – Dom Pérignon, mille esimene aastakäik valmistati juba aastal 1921.

Moët & Chandoni NV šampanjad on kergesti mõistetavad, need on õhukesed, värsked, pretensioonitud ning vastavad paljude veinijoojate maitsele. Tegemist on laiatarbe kaubaga ning tänu tuntusele ja ulatuslikule turundusele on müüginumbrid kindlasti suured.

Richard Juhlin on Moët & Chandon Brut Impériali nimetanud ka 100 šampanja hulgas, mida peab elu jooksul proovima. Selgitus sellise valiku kohta on minu arvates päris hea (kirjapilt muutmata):

Moët & Chandon Brut Impérial compared with a top sparkling wine.
It is hardly for quality reasons that I included this wine. No, I just think it belongs to your general education when tasting the world’s best selling champagnes. Also, it is an excellent reference point to work from grading your truly great tasting experiences. Pick any sparkling wine you want and put it next to a regular bottle of Moët, and I promise that you would rather drink champagne. Einstein was right when he said that everything is relative. (R.Juhlin “A Scent of Champagne”)

 

20140527-225916-82756506.jpgKoostis: 50% Pinot Noir, 40% Meunier, 10% Chardonnay.

Värvus helekollane, mull üsna suur.

Aroomis tunda rohelisi õunu, kevadist rohusust ja valgeid lilli.

Maitses tundsin enam röstisust ja leivasust, mis jõudis kesta isegi keskmisest pikema lõppmaitse lõpuni. Samuti oli tunda sidrunikoort ja heledaid luuvilju.

Kes soovib, see proovib ja miks mitte järgida R. Juhlini soovitust?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s