Champagne Jacquesson

Kallid šampanjasõbrad!
Soovin teile uueks aastaks põnevaid ja maitseküllaseid elamusi, meeldivaid seltsilisi, üllatavaid avastusi, põnevaid reisisihte ja kaasakiskuvaid teemasid šampanjaklaasi ääres arutamiseks! 

Uut aastat alustan Jacquessoni veinimaja tutvustamisega, mis oli oma asutamisehetkel 1798. aastal üks esimesi šampanjamaju Châlons-sur-Marnes. Kiiresti sai maja šampanjasõprade seas populaarseks ning sellest kujunes ka üks Napoleoni lemmikmaju ning ta andis majale kuldmedali nende imeilusate keldrite eest. Peamiseks eksportturuks kujunes Ameerika ning 04. juulil 1849 maabus San Fransisco sadamas purjelaev Niantic, lastiks Jacquessoni šampanja ja seltskond kullakaevajaid. Laevu õnneotsijatega saabus tol ajal sadamasse sadu ning osad laevadest lasti tahtlikult põhja või toodi maale, kus neid kasutati majade, kirikute, ladude jt ehitistena. Linna laastasid pidevalt tulekahjud ning ehitisi tuli aina uuesti üles ehitada. Kui 1870. aastal lõhuti maatasa Niantic hotell, siis lõhkumistööde käigus leiti maja alt 35 kasti Jacquessoni šampanjat, millised olid tulekahju üle elanud ning üllatavalt hästi mudakihis ja vees säilinud.

Pariisi maailmanäituse ajal 1867 tootis maja miljon pudelit šampanjat aastas, kuid kahjuks pärast Adolphe Jacquessoni surma 1875. aastal maja areng peatus, kuna ülejäänud perekond ei olnud huvitatud šampanja valmistamisest. Léon de Tassigny võttis maja üle aastal 1920, ostis juurde ka viinamarjaaedu, kuid kahjuks ei saavutatud taolist kvaliteeti kui ammustel 1800ndatel. Maja oli suhteliselt varjus kuni aastani 1974, mil omanikuks sai Jean Chiquet. Täna juhivad maja tema kaks poega, Laurent on veinimeister ja Jean-Hervé hoolitseb müügi eest. 1990ndatel võtsid vennad eesmärgiks jõuda šampanjamajade rivis päris tippu ning selle nimel suunati hulk investeeringuid kvaliteedi parandamisesse. Täna võib öelda, et investeeringud hakkavad end ära tasuma. Maja NV šampanja sarja nimetatakse Cuvée 700-ks, number aitab eristada erineva aastakäigu segu. Number 700 pärineb maja raamatupidamisest, cuvée no 1 valmistati aastal 1898, mil tähistati maja 100 aastast sünnipäeva. 2000. aasta veinist valmistatud cuvée kandis raamatupidamises numbrit 728 ning sellest saigi esimene cuvée endale numbri. Eestis on täna võimalik osta Cuvée No. 738.

Asjatundjate hinnangul on aastakäigu šampanjade kvaliteet oluliselt aastate jooksul paranenud ning portfellis on nüüdseks juba 4 erinevat üheaia šampanjat. R. Juhlini hinnangul on tegemist äärmiselt huvitavalt areneva majaga, millele ta annab maksimum 5 tärni hinde.

Jacquessoniga on seotud veel üks laevalugu, kui 2010.aastal leidis juhuslik sukelduja Soome vetest Ålandi saare lähistelt uppunud laevavraki. Päästetud lasti hulgas oli ka 168 pudelit Juglar brändi šampanjat, nimetatud bränd ühines Jacquessoniga 1920ndatel.

 Foto pärineb veebilehelt maison-champagne.com

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s