Louis de Sacy Grand Soir 2003

Louis de Sacy maja asub Montage de Reimsi piirkonnas Verzy külas ning majas toimetab täna perekonna 13. põlvkond. Viinamarju hakati kasvatama juba aastal 1633, kuid otsuse šampanjat tootma hakata tegi André Sacy aastal 1962. Algselt oli brändi nimi Champagne Sacy Père et Fils, millest aastal 1986 sai perekonna esiisa auks nimetatud Champagne Louis de Sacy. André poeg Alain Sacy hakkas isa kõrval maja arendama ning suunas oma tähelepanu lisaks Prantsusmaa turule ka ekspordile. Noorima põlvkonna esindajad Yaël ja Jonathan Sacy liitusid pereäriga aastal 2012.

Maja omab 18 ha viinamarjaaedu (neljas erinevas külas), kus kasvab 65% Pinot Noir, 30% Chardonnay ja 5% Meunier. Veinimeister kasutab enamikes šampanjades 2/3 PN ja 1/3 CH, mõnesse lisatakse ka veidi Meunieri.

Maja sortimendis on kümmekond erinevat šampanjat, Eestis olen näinud 2-3 erinevat ning seekord õnnestus mul maitsta maja aastakäigu šampanjat Grand Soir 2003:

Koostises 60% Pinot Noir ja 40% Chardonnay.

Värvus klaasis oli tumedam kollane ja mullijoad olid üsnagi laisad.

Ninna jõudsid esimesena röstised noodid, hiljem lisandusid kuivatatud puuviljad ja ploomimoos.

Maitse oli täidlane ja (üle)küpsenud, kus hapet oli tunda, aga mitte teravalt, vaid kogunenud aastatele omaselt, üsna ümaralt. Järelmaitses oli ka röstiseid noote, eriti põnevana tundus suhu jõudnud arahhiisi maitse.

Tuleb tõtt tunnistada, et 2003. aastakäik ei olnud tippaasta oma tingimuste poolest ning selle kohta ütlevad asjatundjad järgmist: “Veinide iseloom väljendab aasta erilisi tingimusi. Öökülmad tegid kevadel palju kahju, sellele järgnesid rahehood ja eriti kuum suvi. Sademeid oli minimaalselt, mille tulemuseks olid täidlased ja küpsed marjased veinid, millel puudub värskus ja tugev selgroog. Eriti ebatüüpiline aastakäik ning vananemispotensiaali oli vähestel šampanjadel”. 

Mulle tundus, et selle aastakäigu šampanja oleks võinud avada juba mõned aastad varem, sest teravust ja särtsu oli liiga vähe, domineerima jäi üleküpsenud mulje. Ehk õnnestub järgmine kord avada mõni noorem aastakäik.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s