Château de Bligny Grande Réserve

Ei ole just palju šampanjamaju, mille nimes on sõna château – loss, üks selline on Château de Bligny, millisega täna veidi  lähemalt tuttavaks saan.

Härra Marquis de Dampierre ostis 1773. aastal keskaegse kindluse varemed ning ehitas nendele varemetele lossi. Torn ja üks tiib ehitati juurde 19. sajandil. Lossist avaneb imekaunis vaade Landioni orule ja tervele Bligny külale. Sealsetel aladel on viinamarju kastavatud juba sadu aastaid, hr. Dampierre oli kohaliku klaasitööstuse omanik ning vähesel määral valmistas ka veini enda perekonna tarbeks.

19. sajandi alguses liikus loss Baron de Cachardi omandusse, kes alustas lossis renoveerimistöid ning suurendas ka viinapuude arvu. Külarahvas andis talle hüüdnimeks  “Gentleman Wine-maker”, kuigi tegelikult ei olnud parun üldsegi mitte algaja veinivalmistaja, vaid juba päris kogenud.

Aastaks 1930 oli Château de Bligny aedade suurus 44 hektarit ning pärast teist maailmasõda ostis valduse hr. Lefèvre kindla sooviga hakata šampanjat valmistama. Aga selle härrasmehe plaanid läksid vett vedama ning valdus müüdi osadeks.

Tänased omanikud on renoveerinud lossi täielikult ning investeerinud raha kaasaegsetesse seadmetesse. Alates 1999. aastast on loss ka külastajatele avatud ning vaatamiseks on väljas erakordselt suur šampanjaklaaside kollektsioon, milline teeb kummarduse Aube klaasivabriku kunagistele hiigelaegadele.

Meie poelettidelt võib leida Château de Bligny Grande Réserve:

Koostises 50% Pinot Noir, 50% Chardonnay.

Värvus beežikas kuldkollane, mullid klaasis olid üsna suured.

Aroomis oli tunda küpseid pirne, aprikoosimoosi ja natuke mett.

Maitse oli väga täidlane, tugevalt oli tunda röstitud vilja, pähkleid, küpseid aprikoose ja karamelli. Keskmaitses oli parajalt hapet, lõpus lisandus maitsele kerge suitsusauna noot. Lõppmaitse oli pikk ja kestev. See 375 ml pudel, mille mina avasin ja maitsesin, on küll piisavalt kaua seisnud ja küpsenud keldrisügavustes ning seeläbi saavutanud mõnusa röstise ja küpse üldmulje. Igati heas tasakaalus nauditav jook.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s