Billecart-Salmon šampanjamaja ja nende Brut Nature

Billecart-Salmoni majja sattusime oma esimesel šampanjareisil, majja sisse küll kahjuks ei saanud, aga jalutasime aias ning nautisime seda imekaunist ehitist väljastpoolt. See maja on kindlasti üks minu lemmikutest ning hea meelega maitsen nende šampanjat kui võimalust on. Maja ajaloost ei olegi ma enne pikemalt kirjutanud, nüüd siis parandan selle vea ning loodetavasti viitsite selle kirjalohe lõpuni lugeda.

Nicolas François Billecart ja Elisabeth Salmon abiellusid aastal 1818. Koos rajasid nad Billecart-Salmoni nimelise veinimaja nende kodulinna Mareuil-sur-Aÿ-sse ning Nicolas otsustas ühendada jõud oma naise venna Louis Salmoniga, kes oli väga huvitatud öenoloogiast ja veinivalmistamise kunstist. Aastal 1900 võttis Billecart-Salmon osa Pariisi maailmanäitusest, nad olid ka üks Palais du Champagne ehituse sponsoritest ning nende šampanjat pakuti näitusekülalistele ka klaasiga. Aastal 1919 kutsuti Charles Roland-Billecart sõjaväkke ning pärast sõja lõppu naases ta praktiliselt tühjade keldritega majja – säilinud oli vaid 75000 pudelit šampanjat. Algas raske maja ülesehitamise töö ning aastaks 1936 oli maja tootmisvõimsus kasvanud 217 000 pudelini aastas.

Charles Roland-Billecarti vanim poeg Jean algatas aastal 1958 kvaliteedi parandamise revolutsiooni. Ta sai inspiratsiooni õlletootjatelt ning ta võttis kasutusele pikema ja madalamatel temperatuuridel toimuva fermentatsiooni. Selline tehnoloogia aitab tagada Billecart-Salmoni šampanjadele baasomadused – värskuse ja peenuse. Aastal 1964 valmistati esimest korda Cuvée Nicolas François lugupidamise märgiks maja asutajale.

1970ndatel otsustas Jean Roland-Billecart esitada väljakutse šampanjale, mida siiani oli peetud nn teise klassi šampanjaks – Brut Rosé. Tema eesmärk oli luua roosa šampanja, mille värvus oleks kahvatut tooni roosa ning maitses eristuksid värskus ja punaste marjade noodid. Muudatuse risk tasus end ära ning Brut Rosést on saanud nüüdseks üks maja lipulaev.

Aastal 1993 asus maja juhtima Jeani vanim poeg François, kes tegi väga radikaalse kannapöörde. Ja nimelt osteti tagasi kogu supermarketites olev Billecart-Salmoni šampanjade tagavara ja otsustati šampanjat müüa edaspidi ainult iseseisvates veinipoodides ning restoranides. See oli oluline brändi repositsioneerimise otsus.

Aastal 1999 valiti Cuvée Nicolas François Billecart 1959 Stockholmis Richard Juhlini poolt korraldatud 150 erilise šampanja pimedegustatsioonil sajandi parimaks šampanjaks – “Champagne of the Millennium”. Samal degustatsioonil jäi maja 1961 aastakäik teisele kohale. Kusjuures Antoine Roland-Billecart viis need 2 šampanjat võistlusele salaja, kuna tema vend François ja isa Jean olid võistlusel osalemise vastu. Küll aga oli isa varem nimetanud enda arvates parimaks aastakäiguks just 1959 ning Antoine võttis lisaks kaasa ka oma sünniaasta šampanja – 1961.

Lisan siia ka tookordse võistluse top10:

1/ Billecart Salmon 1959
2/ Billecart Salmon 1961
3/ Gosset 1952
4/ Dom Pérignon 1964
5/ Dom Pérignon 1961
6/ Pol Roger 1959
7/ Dom Ruinart 1979
8/ Krug Collection 1961
9/ De Venoge Des Princes 1979
10/ Paul Bara 1959

Aastal 2018 tähistas Billecart Salmoni maja oma 200ndat aastapäeva ning selle tähtpäeva auks valmistati ei vähem ega rohkem kui 1818 magnumpudelit erilist Bicentenary Cuvéed.

Sellise huvitava ajalooga majaga on siis tegu ning peab ütlema, et nende šampanjad on tõepoolest väga nauditavad. Ajaloo peatüki lõppu lisan ka ühe šampanja muljed, seekord Brut Nature:

Koostises 30% PN, 30% CH ja 40% Meunieri, suhkruid ei ole lisatud. Šampanja esimene fermentatsioon toimub terasmahutites, 50-60% kasutatakse reservveine ning vein küpseb pärmisettel 48 kuud.

Värvus klaasis oli tumedam kollane.

Aroomis oli tunda briochi, õunasust ja kuivatatud puuvilju.

Maitses oli veidi karamelli, küpsiseid ja õunakooki. Parajalt mineraalsust ja piisavalt hapet, üsna heas tasakaalus jook, mis sobib eriti hästi mereandide kaaslaseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s