Ruinart

Ruinart on vanim šampanjamaja, milline asutati aastal 1729 Nicolas Ruinarti poolt, kelle onupoeg Dom Thierry Ruinart oli Dom Pérignoni hea sõber. Algselt oli Nicolas Ruinart kangakaupmees, kes pakkus šampanjat kingitusena oma headele klientidele. Hea vaistuga ärimehena sai ta aru, et šampanjaga on võimalik rohkem äri teha ning õige pea sai šampanja tootmisest ja müümisest tema põhitegevusala. Aastal 1730 müüdi 170 pudelit, aasta hiljem 3 000 pudelit ja 1761. aastal juba 36 000 pudelit šampanjat.
Aastal 1768 omandas Ruinart vanad kriidikarjääri käigud, eesmärgiga seal säilitada šampanjapudeleid. Keldrid on kohati kuni 38m sügavused, paiknesid Reimsi linna all ning seal olid šampanja küpsemiseks ideaalsed tingimused: stabiilne temperatuur, vibratsiooni täielik puudumine ja ideaalne niiskuse tase.

Nicolase vanim lapselaps Irénée oli eriti aktiivne müügimees ning tema klientideks olid Euroopa kuningakojad. Venemaa turg avanes Ruinarti jaoks aastal 1860. Ruinarti hooned tehti maatasa I maailmasõja ajal ning pärast Marne lahingut kolis André Ruinart sõna otses mõttes maa alla ning juhtis firmat pommitamise ajal keldritest.
Täna kuulub Ruinarti maja LVMH Grupi koosseisu ning veinimeistriks on noor ja andekas Frédéric Panaïotis. Majale kuulub ca 15 ha aedu, millised annavad 20% vajalikust viinamarjakogustest. Ülejäänud 80% ostetakse kokku lähedalasuvatest küladest. Aastane kogutoodang on 2 miljonit pudelit, R.Juhlini hinnangul on tegemist 4* majaga.

Minu esimene kohtumine Ruinarti šampanjadega toimus 14. septembril 2006, restoranis “Sisalik”, kus Marko tegi meie väikesele veiniklubile šampanja õppetunni raames just Ruinarti õhtu. Maitsesime tookord 4 erinevat šampanjat ning panen siinkohal kirja minu tolleaegsed märkmed (kirjapilt muutmata):
Ruinart Brut – kuiv, mahe, hele lahja värv. 40% Chardonnay viinamarju, mull oli tugev ja väga elav. Lõhnas tunda röstisust ja leiba.

Ruinart Brut Rose – 45% Chardonnay, 55% Pinot Noir. Täidlane maitse, marjane lõhn, metsamarjad. Sobib kerge lihaga, nii kana kui vasikas.

Ruinart Brut Vintage 1998 – väga ilus mull. 52% Pinot Noir, 48% Chardonnay, viinamarjad 1er cru aladelt. Mõnus magus puuviljane maitse, küps maitse.

Dom Ruinart Blanc de Blancs 1993 – 100% Chardonnay. Värskem, röstisem, leiva maitse, grand cru aladelt korjatud viinamarjad. Väga kuiv järelmaitse.

Muidugi ei mäleta ma neid maitseid täpselt, sest möödas on 7,5 aastat, kuid mäletan seda emotsiooni – šampanja tundus nii helge ja nii suursugune, iga pudel oli eelmisega võrreldes kõrgemast klassist. Olin täielikus vaimustuses sellest imelisest joogist!
Vahepealsetel aastatel ei ole minu teed Ruinartiga ristunud, kuid alles hiljuti otsustasin tutvust uuendada “R” de Ruinart-ga:

20140304-211143.jpgKoostis: 48% Pinot Noir, 5% Meunier, 47% Chardonnay.

Värvus õlekollane, hallika varjundiga.

Aroomis tunda mesisust, õunakooki ja pähkleid.

Maitses mängivad pirnid, düšess ja karamell. Lõppmaitses tunda kuldrenetti, tüümiani vihjeid ja sirgeid torkavaid jooni. Äärmiselt nauditav ja esmaklassiline jook, tõeliselt suursugune šampanja!

R. Juhlini hinnang 81/100. Ootan põnevusega järgmist kohtumist Ruinartiga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s